Az év eleje egy remek alkalom, hogy egy pillanatra megálljunk és reflektáljunk arra, mi történt velünk az eltelt évben: lehetőséget ad arra, hogy megünnepeljük a szép pillanatokat és megbékéljünk a felmerült nehézségekkel.
Ugyanakkor fontos az is, hogy az előttünk álló évet megtervezzük. Az új évi fogadalmak adhatnak ugyan egy kis lendületet az évkezdéshez, de február közeledtével ezeknek a betartása egyre nehezebb feladattá válik. Pedig az új évi céloknak nem kell szükségszerűen stresszessé válniuk. Az alábbiakban karrier coachingban alkalmazott módszereket gyűjtöttünk össze a hatékonyabb célkitűzés érdekében:
Tegyél fel magadnak önértékelő kérdéseket!
Nehéz úgy kitartani a céljaid mellett, ha nem vagy teljes szívvel mellettük. Ha nem haladsz a céljaid felé, fontos, hogy tisztázd magadban: amit tenned kellene, valóban összhangban áll a számodra fontos értékekkel? Két módon is megvizsgálhatod ezt a kérdést:
Készíts listát a számodra fontos értékekről, vagyis arról, mi az, ami neked fontos az életben. Gyűjts össze legalább 20 értéket, majd csökkentsd le a listádat a legfontosabb 5-re. Ezek iránytűként segíthetnek abban, hogy lásd, a célod valóban arra visz-e, amerre építeni szeretnéd az életedet. Ezeknek a rangsorolásával – pl.: közösség, önazonosság, hit, szabadság – sokkal hatékonyabban tudod majd (újra)fogalmazni a céljaidat is.
A másik gyakorlat neve: „a legjobb én vizualizáció”. Képzeld el magad egy év múlva a jövőben és kérdezd meg magadtól az alábbi kérdéseket: Mit csinálok? Kivel vagyok? Hogyan érzem magam? A rólad kirajzolódó jövőkép őszinte metszetet adhat arról, hogy mire van szükséged ahhoz, hogy jól érezd magad, és inspirálhat, hogy ezért meg is tedd a megfelelő lépéseket.
Kisebb célokra fókuszálj!
Az új évi fogadalmak bukásának elsőszámú oka, hogy túl nagy célokat tűzünk ki. Ha van egy célunk, érdemes ezt lebontani kisebb elemekre, amik végeredményben a nagy célhoz hozzájárulnak. A kisebb alcélok kipipálása ugyanis motiváltan tart az egész folyamat során. Például, ha az újévi fogadalmad az, hogy új állást találj, akkor bontsd fel ezt olyan kisebb alcélokra, mint például az önéletrajzod szerkesztése, a Linkedin profilod frissítése és három bemutatkozó email elküldése fejvadászoknak.
Fontos az is, hogy milyen időtávban tervezel. Érdemes negyedéves periódusokban gondolkodnod, és egyszerre egy-két fontos alcélra fókuszálnod ezen időtartam alatt. Például ha az idei év során szeretnél elvégezni egy fontos szakmai képzést, akkor már az első negyedévben elkezdhetsz erre félretenni, hogy ezt a lépést később bátran megtehesd.
Találj egy társat!
Ha megosztod a célodat egy megbízható baráttal vagy munkatárssal, az sokat lendíthet azon, hogy fókuszált maradj. Ha megkéred, hogy időnként kérdezzen rá, hogyan haladsz, akkor ezen óhatatlanul szembesülsz majd a haladásoddal (vagy a stagnálással), ami fontos visszajelzést és lendületet adhat a következő lépésekhez.
Akár meg is oszthatsz vele egy Google dokumentumot, amiben leírod a céljaidat, terveidet, a hozzájuk kapcsolt határidőket és bármilyen további gondolatot. Havi rendszerességgel beütemezhettek egy beszélgetést, amikor beszámolsz a haladásodról – és persze a legjobb, ha ez kölcsönös, és ő is beszámolhat neked a céljairól és a haladásáról. Annak, akinek van egy ilyen mentora 65%-kal nagyobb valószínűséggel jut ez a céljáig, mint az, akinek nincs. Arról nem beszélve, hogy egy megbízható emberrel meg lehet beszélni az esetleges elakadásokat és meg lehet ünnepelni a sikereket is, ami sokkal nagyobb élmény társaságban, mint egyedül. Így a célmegvalósítás egy közös élményekkel tarkított kalandos úttá válik.
Ha kedvet kaptál a tervezéshez, töltsd le január 31-ig elérhető ingyenes KARRIER ÉVTERVEZŐ FÜZETÜNKET: