Ha kisgyerekes anyaként a munkaerő-piaci visszatérésen gondolkodsz, bizonyára vannak benned bizonytalanságok abban, hogy ezt mikor és hogyan lenne érdemes meglépned. Összeszedtünk néhány szempontot, amit érdemes végiggondolnod, mielőtt elindulsz ezen az úton:
- Engedd el a bűntudatot!
Nem kérdés, hogy az első 3 év meghatározó a gyermekünk fejlődésére nézve, ugyanakkor az sem kérdés, hogy neki a megfelelő fejlődéshez elsősorban egy kiegyensúlyozott anyára van szüksége. Csak mi tudjuk eldönteni, hogy ha elkezdünk dolgozni, az minket milyen irányba billent. Önmagában azzal, hogy visszatérünk, nem ártunk a gyermekünknek, sokkal inkább az számít, hogyan gondolkodunk erről. Számos kutatási eredmény alátámasztotta, hogy azoknak anyáknak a kisbabái, akik dolgoznak, ugyanolyan kiegyensúlyozottak. - Tervezz előre a segítséggel!
Csökkenthetjük a visszatéréshez kapcsolódó szorongásunkat, ha már jó előre tájékozódunk a lehetőségekről, legyen az akár a lehetséges bölcsőde, vagy egy bevethető bébiszitter lista. Ugyanígy érdemes feltérképezni, hogy mennyi segítségre számíthatunk a párunktól, a családunktól és akár a barátainktól, hiszen a kezdeti időkben ők lesznek a legfontosabb támaszaink. - Fogalmazd meg az igényed!
Gondold végig, milyen szempontok miatt döntesz amellett, hogy újra elkezdesz dolgozni. Lehet ez a saját igényed a másokhoz történő kapcsolódásra, a szakmai elhivatottság, a más típusú munkával történő töltődés, de lehet anyagi megfontolás is vagy a környezet nyomása. Ha tisztában vagy azzal, hogy nálad mi a legfontosabb ok, akkor tudni fogod, ha ez a szükséglet nem elégül ki (például töltődés miatt mentél vissza, de csak stressz és frusztráció ér) és nem lesz kérdés, ha ebből váltanod kell. - Találd meg a legjobb konstrukciót!
Érdemes a munkáltatónkkal egyeztetni a visszatérés lehetőségeiről, hogy ők mit tudnak felajánlani az átmenet minél zökkenőmentesebbé tételében. Jó tudni, hogy a gyermek életkorától függően a napi 4 órás részmunkaidő kérhető, amit a munkáltató köteles biztosítani. Ha sikerül megegyezned egy rugalmasabb munkaidő elosztásban, akkor tömbösítheted a napjaidat és így elválasztod a munkanapokat az otthontöltöttektől, hogy egyszerre élhesd meg a teljes értékű kolléga és a teljes értékű anyaszerepet. - Legyenek reálisak elvárásaid!
Bármennyire is felkészülsz, várhatóan nem lesz könnyű az átállás. Lehet, hogy elsőre a régi-új feladatok és környezet feltölt majd, de idővel elfáradhatsz ebben is. Ez nem jelenti, hogy rossz úton lennél, csak azt, hogy pihenésre van szükséged. Igyekezz már az elejétől kezdve tudatosan figyelni arra, hogy időről időre feltöltődj olyan tevékenységgel is, ami nem kötődik sem a gyerekekhez, sem a munkához. Ne várd el magadtól, hogy minden nap mindkét szerepben a tökéletes formádat hozd. Lesznek jobb és rosszabb napok, és ha visszaemlékezel, ez korábban sem volt másképp. - A minőségi időre koncentrálj!
A munkába állással egy időben drasztikusan lecsökkenhet a gyerekekkel töltött idő, ami elbizonytalaníthat. Próbálj meg a mennyiségi szemlélet helyett a minőségre figyelni: amikor együtt vagytok, vond be őket is a tevékenységekbe, és legyenek olyan idők, amikor csak rájuk figyelsz. Otthon tedd félre a telefonodat és minimalizáld azokat az „időkitöltőket”, amik nem jelentenek minőségi együttlétet. A közös programjaitok ugyanolyan fontosak legyenek, mint egy munkahelyi találkozó: ne tedd át, ne mondd le, ha egy mód van rá. - Priorizáld az ötleteidet!
Bár a gyerekkel otthon töltött idő hosszúnak tűnhet, valójában ez is egy életszakasz, ami gyorsan elrepül. Ne akarj mindent egyszerre megvalósítani most: saját vállalkozást indítani, képzésekre jelentkezni, félállást vállalni, stb. Írd össze a terveidet, és gondold végig, mi az, ami most a legfontosabb! Van olyan, amit megbánnál, ha most nem szánnál rá időt? Lehet, úgy fogod érezni, hogy a munka másodlagos a most begyűjthető és megismételhetetlen „anyaságélmények” mellett. Bármire is jutsz, mindenképp szelektálj az ötleteid közül és fókuszálj arra, ami valóban a legfontosabb, és ami a leginkább megvalósítható ebben az élethelyzetben.
Ha szeretnél tudatosan készülni a munkaerő-piaci visszatérésre, jelentkezz hamarosan induló online tanfolyamunkra, ahol összefoglaljuk, mit érdemes tudnod, ha álláskeresővé válsz.